Türkiyenin En iyi Havalandırma Servisi
banyo havalandırma nasıl takılır

Banyo Havalandırma Fanı Tavsiye

Öncelikle fan nedir sorusuna kısa bir açıkla getirmek icap ediyor. Fan basitçe dönüş hareketi ile basınç farkı oluşturan bir cihazdır.

Bu işlemi pervanesi yardımı ile gerçekleştirir. Başlıca iki işlevi vardır, havayı temizleme ve serinletme. Bu dönme işlemi elektrikle sağlanan güç sayesinde meydana gelir. Bir nevi hava işçiliği söz konusudur. Emme veya basma fanı şeklinde başlıca iki çeşit fan olduğunu belirtelim. Emme fanları aspiratör olarak adlandırılıp basitçe ortamdaki istenmeyen havayı emme işlevi görür. Mutfaktaki yemek ve yağ kokusunun giderilmesi için kullanılan aspiratörler buna örnektir. Basma (besleme) fanları ise dışarıdan bir hava kanalına bağlıdır ve vantilatör olarak da adlandırılır. Temiz hava ile kurulan bağlantı ortamdaki havayı temizleme olanağı sunar.

Banyo Fanlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fan kullanımı daha çok hava almayan banyolarda söz konusudur. Bu durumda basma fanı tercih edilecektir. Basma fanları hava kanalı yardımı ile ortamdaki hava dolaşımına yardımcı olacaktır. Basma fanları yeterli hava almayan yerler için sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak rutubetli ortamlar söz konusu olunca veya buharın neden olduğu rutubetten kurtulmak istediğimizde emme fanı yani aspiratör de tercih edilebilir. Yani çözüm ve fan çeşidi mekana ve amacımıza bağlı olarak değişebilmektedir. Dolayısıyla sadece fan markasına veya boyutuna bakmak yanlıştır.

İlk olarak değerlendirilmesi gereken fan kullanım amacının ne olduğudur. Günümüzde aksiyel, radyal, santrifüj, sanayi, salyangoz, kapaklı gibi birçok çeşitte fan üretilmektedir. Bunlar arasında banyo ve tuvalet gibi mekanlar için kullanıma en uygun tip aksiyel tip kapaklı fanlardır. Kapaklı olması sayesinde çalışmadığı zamanlarda kapağı kapatılarak ters hava akımı sağlanmış olur. Böylece kullanım alanı olumlu yönde sınırlanmış olur. Bunun dışında verimli bir kullanım için monte edileceği yerin seçimi önemlidir. Yerin asgari 2 metre üzerine yerleştirilmelidir. Kapı, pencere gibi hava akımının sağlandığı yerlerin karşısına yerleştirilmeye özen gösterilmelidir.

Fanlar ortam havasını temizlemenin yanı sıra sıcak soğuk dengesini değiştirebilme kapasitesine de sahiptir. Sadece hava temizliği işlevini görmesini istiyorsak düşük emiş gücü olan fanlar tercih edilmelidir. Motorun ve pervanelerin alüminyum veya sac gibi hafif malzemelerden yapılması fanın sessizce çalışmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla uzun vadeli kullanım için fan malzemesinin seçimine dikkat edilmesi gerekir. Satın alınan yerdeki uzmana üründen beklentilerinizi aktarmanız en kaliteli ürünü almanızda önemli rol oynayacaktır. Tabi ki gerekli inceleme ve karşılaştırma yapıldıktan sonra.

Bir cevap yazın

Son Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.